Avis Unogwaja Challenge: Cape Town to ...
A journey of inspiration












| Visit the Hi-Tec factory shop for great deals: Mon - Fri | 09:00 - 17:30 Sat | 09:00 - 17:00; Sun | 09:00 - 14:00 | |
![]() | +27(0)21 555 0707 |
![]() | Shop F1&F2 | Access Park | Chichester Rd |
![]() | www.hi-tec.com |
![]() | HiTec_SA |
![]() | Hi-Tec SA |
In 1503 arriveerde Admiraal Antonio de Saldahna met zijn vloot in Zuid-Afrika. Als fatsoenlijke ontdekkingsreiziger besloot hij het hoogste puntje van wat nu Kaapstad heet te beklimmen, om zo het omliggende land te bekijken.
Zijn wandeling over de steile weg, omhoog bij Platteklip Gorge moet een helse tocht zijn geweest, zonder de meer dan 800 grote traptreden die er nu zijn.
Aangekomen op de top doopte hij deze vreemde berg om tot Taboa do Cabo, wat ‘Tafel van de Kaap’ betekent, of dus gewoon Tafelberg. En zo noemen wij deze iconische berg van Kaapstad tot op de dag van vandaag nog steeds.
Maar eigenlijk had de Tafelberg al een naam. De Khoikhoi, (de oorspronkelijke bewoners van de Kaap) hadden de berg namelijk al Hoerikwaggo genoemd, wat ‘berg van de zee’ betekent.
Achteraf heeft Saldahna geluk gehad dat hij zijn klim uberhaupt overleefde. In die tijd liepen er nog wilde leeuwpaarden en leeuwen rond bij Tafelberg. Maar die tijden zijn vervlogen. De enige dieren die je nu nog tegenkomt op de platte berg zijn dassies en klipspringers. Maar dat terzijde. Vandaag klimmen wij aanzienlijk veiliger de Tafelberg op, via Kasteel's Poort. Klaar voor de hike... af!
Hiken op de Tafelberg
We hebben vandaag geluk met het weer. De lucht is blauw en er waait licht briesje. Ik ben blij dat ik wederom, net als de vorige hikes die ik deed, mijn stevige wandelschoenen aanheb.
De weg omhoog over Kasteel’s Poort is namelijk zeer steil. Met elke stap die we zetten, wordt het uitzicht over de groenblauwe ocean mooier en mooier. En hoe hoger we komen, des te vaker stoppen we. Niet alleen om uit te rusten, maar ook om van het prachtige uitzicht te genieten tijdens deze hike op de Tafelberg.
Routes voor een hike op de Tafelberg
Wij hebben de Kasteel Poort route gedaan, en zijn met de kabelbaan weer naar beneden gegaan. Ben je in een ruige bui? Neem dan de steilere route, over Platteklip Gorge. Ben je (nog) geen echte hiker? Dan kun je er altijd nog voor kiezen om met de kabelbaan naar boven en beneden te gaan.
Kasteel Poort
Difficult (moeilijk)
Duur: 5 uur tot het kabelliftje, met pauzes en een lange lunchpauze meegerekend.
Stop bij de parkeerplaats na het station van de cable car wanneer je over Tafelberg Road rijdt. Stap uit je auto, steek de parkeerplaats over en loop de hoek om tot je bij een grasveldje komt. Hier begint de zogenaamde Pipe Track.
Na een uur vol panorama en fotomomenten kom je bij een bord dat ‘Kasteel Poort’ aangeeft. Neem dit pad: het zal je langs het ravijn naar de top van de Tafelberg brengen.
Er is één deel waar het pad aan de rechterkant versperd is. Je moet dan even doorzetten om via de linkerkant verder te gaan, waarna het pad weer goed te bewandelen is.
Als je boven aangekomen een wegwijzer ziet, neem je het pad dat er aan de linkerkant langs loopt. Deze brengt je door een aantal valleien tot de kabelbaan. Houd tijdens het lopen je ogen open voor een oud kabelbaanliftje met een bord. Het stuk steen dat daar uitsteekt, zorgt voor een bijzonder mooi fotomoment vanaf de Tafelberg.
Volg vervolgens de borden richting Platteklip Gorge. Wanneer je daar bent aangekomen volg je een rij van mede bergbeklimmers naar de kabelbaan. Vanaf daar kun je naar beneden en dan teruglopen naar de parkeerplaats, waar je auto staat.
Platteklip Gorge
Difficult (moeilijk)
Duur: Ongeveer 4 uur
Wanneer je langs het station cable bar komt, rijd je nog ongeveer een kilometer door. Als je bij het bord komt dar de klim van Platteklip Gorge aangeeft bent, begin je. Het pad is duidelijk aangegeven, tot je bij de nauwe bergpas komt. Vanaf hier is het recht omhoog, een hoop grote, uit de rotsen geslepen trappen op. Wanneer je (bezweet) boven aan bent gekomen is het nog maar een klein stukje lopen naar de kabelbaan die je weer naar beneden kan brengen.
Kabelbaan
Easy (makkelijk)
Duur: De rit omhoog is 5 minuten, maar de rij kan weleens tegenvallen.
Het enige moeilijke aan de kabelbaan die je de Tafelberg op brengt, zijn de lange rijen. Om deze te vermijden zorg je dat je er vroeg bent. Tijdens de tocht omhoog draait de vloer van het gondeltje, waardoor iedereen van het uitzicht kan genieten. Verwacht prachtige uitzichten over Lion’s Head, Signal Hill, de steile wanden van Tafelberg en natuurlijk die immense oceaan.
Op de top aangekomen zijn er talloze wandeltochten en leuke hikes over de Tafelberg. Alles staat duidelijk aangegeven en aangezien het zo goed als plat is, zal je niet snel verdwalen. Als je honger hebt is het mogelijk wat te eten en te drinken in het restaurantje, en je kan souvenirs scoren in het winkeltje.
In een ruige bui? Het is ook mogelijk te abseilen vanaf de klif (1000 meter boven het zeeniveau).
Let goed op het geluid van de hoorn. Deze klinkt als het kabelliftje gesloten gaat worden door slecht weer.
Begroeiing op de Tafelberg
Sinds 2004 staat de Tafelberg op de lijst van werelderfgoed. Als natuurliefhebber kom je goed aan je trekken: er groeien namelijk 8200 verschillende plantensoorten en de Tafelberg is daarmee het drukst begroeide gebied met verschillende planten ter wereld.
Fynbos, een typisch Zuid-Afrikaanse vegetatie, die alleen in de Westkaap groeit, is tevens één van de zes ‘koninkrijken der planten’. En van die zes de enige die maar in één land groeit.
Vrij speciaal dus.
Hoe oud is de Tafelberg?
De Tafelberg is ongeveer 260 miljoen jaar oud. En dat is oud. Vergelijk maar eens met de Rocky Mountains (60 miljoen jaar), de Himalaya (40 miljoen jaar) of de Alpen (32 miljoen jaar). Meer leuke weetjes over de geschiedenis van de Tafelberg lees je in ons artikel Is Kaapstad zonder de Tafelberg net zo mooi?
In de wandelstemming gekomen? Er zijn nog veel meer mooie wandelingen en hikes in en om Kaapstad om te doen. Doe bijvoorbeeld de wandeling over het Newlands Forest contour path, ga hiken langs de flanken van Devil’s Peak, of neem een picknickmand mee en ga wandelen door de botanische tuinen in Kirstenbosch Gardens!
Wat mee te nemen tijdens een hike?
- Iets warms Al is het warm en zoning, maak je geen illusies. Boven kan het ontzettend koud zijn. Zorg dus dat je in ieder geval een windjack of trui bij hebt, om te voorkomen dat je kou vat. Geloof ons, je wilt niet boven staan in je t-shirt. We’ve been there.
- Pet en zonnebril Er zijn schaduwrijke plekken, maar veruit de meeste tijd zul je in de zon lopen. Zorg dus dat je daar bescherming voor hebt. Het is ook een goed idee om vroeg in de ochtend te beginnen, om zo de middagzon te vermijden.
- Wandelschoenen Buiten het steile pad, zul je soms een stukje moeten klimmen. Schoenen met veel grip zijn dus geen overbodige luxe.
- Water en eten Onderweg ga je dorst krijgen, daar is geen twijfel over mogelijk. Zorg dus dat je meer dan genoeg water bij hebt, evenals wat snacks om je die extra energie te geven voor de steile stukken.
- Camera Lijkt me logisch.
- Handige telefoonnummers Er zijn twee nummers die je nodig hebt als je Tafelberg veilig wilt beklimmen.
Mountain Rescue: +27 (0)21 937 0300. Voor het geval dat je verdwaalt of gewond raakt.
Cable Car (kabelbaan): +27 (0)21 424 8181. Om te controleren of de kabelbaan nog open is.
Bekijk onze sectie over wandelen en hiken in Kaapstad voor meer leuke weetjes over sportieve tijdbestedingen in Kaapstad. Voor al het andere leuks over Kaapstad houd je natuurlijk onze Facebook pagina in de gaten, volg je ons op Twitter en abonneer je je op de nieuwsbrief.
Avis Unogwaja Challenge: Cape Town to ...
A journey of inspiration
Winter Specials at Mezepoli Meze and ...
Four weekly specials to warm the belly for winter
Kat and the Kings play at the Fugard ...
Award-winning musical set to take the stage in May
Enjoy a family adventure in this awe-inspiring national park
Ways of Wellness organic spa treatments
Special for CapeTownMagazine.com readers
Pizza and wine special at Festa ...
Free bottle of wine with each pizza
Supper with wine pairings
The Waterford Estate wine drive safari
Use your five senses to experience both what is inside and outside of the bottle
Happy Hour at Rick’s Café Americain
Make Thursday nights in Cape Town a night to remember with these happy hour ...
Thursday’s a joke bru
The Cape Town Good Food and Wine Show
Cape Town’s beloved food and wine exhibition brings in the big guns of the ...
Thursday 1/2 price cocktails and beer ...
Best get your stomach lined…