Blakes Bar

Blakes Bar & Lounge

Tues - Sun | 17:00 - late
 
+27(0)21 4224747
189 Buitengracht Street | Tamboerskloof
www.blakesbar.co.za
blakes@mantellagroup.co.za
blakes_bar
BlakesBar

Blakes Bar & Lounge

Pluche, intimiteit en loungen in Kaapstad

Blakes Bar valt ons al een hele tijd op als we over de Buitengracht richting Kloof Nek Road rijden. Waar restaurants en clubs als Relish en Ginja voorgingen, lijkt de mooie bestemming nu eindelijk een waardig inwoner gevonden te hebben.

Aldus de woorden van Malu Lambert, onze Engelse editor die besloot ein-de-lijk een kijkje te gaan nemen in dit al lang niet meer zo nieuwe restaurant in Kaapstad.

Chique en stijlvol, doch intiem en gezellig. Pluche. Cocktails. Boeken. Opvallend meubilair. Jazz nights op woensdag. Juist. Veelzijdig en verrassend zijn een van de eerste dingen die ze riep, de volgende ochtend bij binnenkomst op kantoor.

Malu aan het woord
Of nee, beter nog, laten we haar gewoon maar even volledig citeren: "The venue offered the opportunity to provide an environment that was intimate at all times,” says David joining us. “And building on that intimacy,” he continues, “somewhere that was warm and inviting; a far cry from any pretentious bullshit. A place where you can eat, drink and be merry.” Was getekend, Malu Lambert.

Fusion waar Frans en Aziatisch samenkomen, zo laat de menukaart van Blakes zich het best omschrijven. Ingekapseld in een fijne selectie van tapas. Voeg daar 'heel lekker' aan toe en je hebt 'm te pakken.

Beer of the Day
Daarnaast is er ook rondom het menu iets opvallends aan de hand voor bierliefhebbers: daarvoor is namelijk een interessante keuze beschikbaar in de vorm van de 'Plat dur Jour & Beer'.

Op je bord volgt, na keuze van dit item, een 'pub-maaltijd' met een 'beer of the day'. Heerlijk, een tikkeltje chique maar niet zo pretentieus, daar houden we van. Kortom: wat ons betreft houdt Blakes het aanzienlijk langer vol dan haar voorgangers. En daar hebben wij al het vertrouwen in!

Blakes Bar & Lounge
189 Buitengracht Street
Kaapstad
+27 (0)76 451 5356
Openingstijden: dinsdag tot en met zondag, vanaf 17u tot laat...

Tip: de woensdagavonden van live jazz. 

Voor meer informatie kan je je nu abonneren op onze gratis nieuwsbrief en volg je ons op Facebook of via Twitter om er zeker van te zijn dat je nooit iets mist!

  
 

Events In Kaapstad
Mei 2012
ZON MAA DIN WOE DON VRY ZAT
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Avis Unogwaja ChallengeAvis Unogwaja Challenge: Cape Town to ...

A journey of inspiration

Mezepoli Greek restaurant Winter Specials at Mezepoli Meze and ...

Four weekly specials to warm the belly for winter

Kats and Kings, a musical at the Fugard TheatreKat and the Kings play at the Fugard ...

Award-winning musical set to take the stage in May

Cape PointSpend the day at Cape Point

Enjoy a family adventure in this awe-inspiring national park

Ways of Wellness kloof street | Cape Town beauty treatmentsWays of Wellness organic spa treatments

Special for CapeTownMagazine.com readers

Festa restaurant Cape TownPizza and wine special at Festa ...

Free bottle of wine with each pizza

Dear Me 11Thursday dinners at Dear Me

Supper with wine pairings

Warwick Wine Drive 2The Waterford Estate wine drive safari

Use your five senses to experience both what is inside and outside of the bottle

RicksHappy Hour at Rick’s Café Americain

Make Thursday nights in Cape Town a night to remember with these happy hour ...

Kurt SchoonraadJou Ma Se Comedy Club

Thursday’s a joke bru

Cape Good Food and Wine ShowThe Cape Town Good Food and Wine Show

Cape Town’s beloved food and wine exhibition brings in the big guns of the ...

Rafikis bar and restaurantThursday 1/2 price cocktails and beer ...

Best get your stomach lined…

Stage Zuid-AfrikaReistipsBlog Zuid-Afrika