Route 62 in Zuid-Afrika

Een wel heel erg mooi alternatief voor de Garden Route

We hebben allemaal wel eens gehoord van Route 66, je weet wel die snelweg die door de woestijn in Amerika loopt. Maar lang niet iedereen kent Route 62, een 850 kilometer lange toeristische route door Zuid-Afrika, van Kaapstad tot Port Elizabeth. En dat is bijzonder jammer...

Hoewel de Garden Route (de Tuinroute)  de bekendste en een van de populairste roadtrips in Zuid-Afrika is, kiezen een hoop toeristen er toch voor om een deel van de Garden Route te vervangen voor Route 62.

Route 62 biedt namelijk een leuker alternatief dan het soms saaie en monotone uitzicht op de Garden Route, op de snelweg (N2) van Kaapstad tot George.

Route 62 is een prachtige autoroute door de Karoo - een natuurgebied is Zuid-Afrika dat een geologische termen ook wel ‘halfwoestijn’ wordt genoemd.

Deze autoroute in Zuid-Afrika is ook erg bekend vanwege de vele wijngaarden die langs de route liggen in bijvoorbeeld Paarl, Worcester en Robeterson. Het zijn er zelfs zoveel, dat Route 62 de langste wijnroute ter wereld is. En je dus eigenlijk niet kunt missen op je vakantie in Zuid-Afrika...!

Genoeg reden dus om Route 62 met de auto te trotseren. Voor het gemak beginnen we de reis in Kaapstad, maar je kunt de route natuurlijk ook de andere kant op rijden, te beginnen bij Port Elizabeth.

Stop 1: Paarl (60 km)
Op een klein stukje rijden van Kaapstad ligt Paarl, een kleine stad in het hart van de Zuid-Afrikaanse wijnlanden.

De stad Paarl kent een rijke geschiedenis, die dateert van tijdens de Apartheid, toen de stad in tweeën werd gedeeld. Oost-Paarl was voor de kleurlingen en de rest voor de blanke Afrikaners. Aan de 11-kilometer lange hoofdstraat van Paarl vind je nog veel historische panden die in oud Nederlandse koloniale stijl zijn gebouwd. Een echte trip down memory lane dus.

Paarl is een van de meest Afrikaanse gebieden in Zuid-Afrika en heeft een grote rol gespeeld in de ontwikkeling van het Afrikaans. Om die reden is het Afrikaans Taalmonument en museum dan ook in Paarl gevestigd.

Maar behalve geschiedenis en cultuur zitten in Paarl ook tal van Zuid-Afrika’s bekendste wijnproducenten als Fairview (ook bekend om de kaas!), Nederburg en Ashandit. Deze wijnboerderijen liggen in de Bergriviervallei en zijn prachtige locaties voor een wijnproeverij.

Things to do:
- Afrikaans Taalmonument & Museum
- Wijnproeverij
- Wandeling door historisch centrum
- Brandyproeverij

Stop 2: Worcester (55 km)
Vooral niet verwarren met Worcestersaus; deze plaats in Zuid-Afrika spreek je uit als ‘Woeshter’. Worcester is qua omvang de grootste wijnstreek van Zuid-Afrika en levert 1/5de deel van Zuid-Afrika’s totale druivenproductie.

Langs de wijnroute in Worcester liggen in totaal 11 verschillende wijnboerderijen en het is een prachtige locatie aangezien het kleine plaatsje omringd is door grote imposante bergen.

Behalve alleen wijn is Worcester ook beroemd vanwege de Brandy. Vervang dus voor een keer de traditionele wijnproeverij voor een tour door de grootste brandy destilleerkelder ter wereld bij de KWV Brandy House.

Openluchtmuseum
Net buiten Worcester ligt Kleinplasie, een compleet nagebouwde authentieke boerderij uit de 18e eeuw. Bij Kleinplasie kun je zien hoe ambachtslieden in klederdracht vroeger hun werk deden zoals brood bakken, kaarsen maken en hoefijzers smeden. Dit openluchtmuseum in Worcester is ideaal voor gezinnen en een bijzondere plek waar je zeker een aantal uren zoet bent.

Things to do:
- Kleinplasie
- Wijnproeverij
- Brandy tasting bij het KWV Brandy House
- Karoo Desert Botanische tuinen.

Stop 3: Bonnievale (80 km)
Bonnievale is gelegen aan de Breede Rivier en is omgeven door bergketens als de de Langebergen in het oosten en de Riviersonderend bergen in het zuiden. Mede door de ligging heeft Bonnievale een van de mooiste uitzichten in de Westkaap provincie.

Bonnievale, ook wel the Valley of the Wine and Cheese genoemd, is een wijngebied waar toeristen op weg van Kaapstad naar Oudtshoorn vaak in hun haast voorbij rijden. En dat is zonde, want hoewel het Bonnievale maar een klein plaatsje is, heeft het wel degelijk veel moois te bieden.

Bezoek bijvoorbeeld een van de twee kaasmakers in Bonnievale, Parmalat of Mooivallei Suiwel en probeer verschillende kazen. Nog lekker smaakt de kaas als hij gepaard gaat met een wine tasting, dat spreekt voor zich.

Behalve kaas eten en wijn drinken valt er ook nog iets actiefs te doen in Bonnievale. Bewandel het Leopard Trail en neem aan het einde van de hike een ontspannende duik bij de waterval.

Maar het fijne aan een klein plaatsje als Bonnievale is dat niets moet. Je kunt er ook gewoon stoppen voor een drankje en genieten van het uitzicht en de vriendelijk plaatselijke bevolking.

Things to do
- De Ouwe Werf Market
- Bonnievale Cellar
- Kaas & Wijnproeverij
- Leopard trail

Stop 4: Barrydale (85 km)
Het plaatsje Barrydale op Route 62 is een overgangsgebied tussen twee Zuid-Afrikaanse uitersten. Aan de ene kant ligt de mooie en vruchtbare Tradouw Valley en aan de andere kant het rotsachtige en droge Klein Karoo

Een van de bekendste stops in Barrydale is Ronny’s Sex Shop. En wie nu denkt aan ordinaire praktijken langs de snelweg, heeft het mis. Het gaat hier slechts om een uit de hand gelopen naamgrap om meer klanten te trekken.

Uit de hand gelopen grap of niet, het heeft zeker gewerkt. Ronny’s Sex Shop is namelijk al jaren een bekende stop voor toeristen langs Route 62 voor een kleine (alcoholische) versnapering. De 'sex' is in de shop echter ver te zoeken, maar dat mag de pret niet drukken.

Kies bij het verlaten van Barrydale om via de Tradous Pass te rijden. Deze 14-kilometer lange bergpas tussen Barrydale en Swellendam is bekend om de weelderige bloemen en planten, watervallen in de winter en zwembaden in de winter. De bochten zijn er haarscherp, het terrein ruig en de wegen hobbelig. En juist om die redenen een aanrader langs Route 62.

Things to do:
- Ronny’s Sex Shop
- Tradous Pass
- Barrydale handweverij
- Barrydale’s Country Fair (in september)

Stop 5: Ladismith (78 km)
Ladismith, ook wel bekend onder de liefkozende bijnaam ‘the Lady of the Small Karoo’, is een klein plaatsje aan de voet van de Swartbergketen.

Dit dorpje in de Klein Karoo is vooral bekend om haar unieke bouwstijl. De zogenaamde Ladismith bouwstijl is namelijk een mix van Britse Koloniale, Victioriaanse en Karoo-stijl gebouwen. Leuk om een rondje door dit dorpje te lopen en verschillende bouwstijlen te herkennen bij bezienswaardigheden zoals de  Otto Hager Kerk of het Lutheran Church Complex.

De belangrijkste attractie in Ladismith is echter de Seweweekspoort / zeven weken Poort. Deze bergroute is een van de meest ontzagwekkende en spectaculaire van alle bergen en ravijnen in Zuid-Afrika. De Seweweekspoort is dus een aanrader om te bewandelen, moutainbiken of met de auto voor alle 4 x 4 enthousiastelingen!

Voor wie op zoek is naar meer avontuur, op  30 kilometer buiten Ladismith ligt Buffelspoort. Hier kun je wildwaterkanoën, mountainbiken, zwemmen of in een kloof abseilen.

Things to do:
- Hiken
- Mountainbiken
- Abseilen

Stop 6: Oudtshoorn (100 km)
Welkom in Oudtshoorn, de struisvogelhoofdstad van de wereld. Het zal je misschien al opgevallen zijn op weg naar Oudtshoorn, maar overal waar je kijkt in Klein Karooo zie je struisvogels en struisvogelboerderijen.

Maak een ritje op de rug van een struisvogel, bestel een van zijn vriendjes als lunch, of koop een mooie portemonnee van struisvogelleer. Misschien niet zo diervriendelijk, maar wel erg leuk, lekker en mooi.

Congo Grotten
De belangrijkste bezienswaardigheid in Oudtshoorn zijn de Congo Caves, aan de voet van de Swartberg Pass, richting Prince Albert. In de Congo Caves zijn in diverse ‘kamers’ mooie stalagmieten en stalagtieten te bewonderen. Niet erg prettig als je claustrofobisch bent, maar beslist een must do tijdens je stop in Oudtshoorn.

Things to do:
- Struisvogelboerderij
- Struisvogelrijden
- Congo Caves
- Congo Wildlife Ranch

Een deel van de mensen die route 62 rijdt, zal er nu voor kiezen om vanaf Oudtshoorn door te rijden naar George (50 km), wat op de Garden Route ligt.

Maar je kunt er ook voor kiezen om niet over te gaan op de Garden Route, maar je weg op Route 62 te vervolgen. Niet afgehaakt? Dan ben je alweer aangekomen op de volgende stop.

Stop 7: Prince albert (70 km)
De leukste route om vanuit Oudtshoorn naar Prince Albert te rijden is via de Swartberg Pass. De 27 km lange Swartberg Pass is een van de mooiste bergpassen ter wereld en leidt je via steile haarspeldbochten naar ‘Die Top’ op 1583 meter hoogte. Vanuit hier heb je een adembenemend uitzicht over the Karoo. Een fotomomentje.

Prince Albert is een nostalgisch plaatsje in Klein Karoo dat veel waarde hecht aan haar historie. Hier kan je een olijven- of een vijgenboerderij bezoeken, je kunt zien hoe wollen tapijten met de hand worden geweven of je kan lokale wijn en kaas proeven. Verder zijn er in het dorp verschillende restaurants en galleries te bezoeken.

Elke zaterdagavond is er in Prince Albert een markt waar lokale specialiteiten worden verkocht zoals gedroogd fruit, olijven, olijfolie en kaas. Ook is er vers geplukt fruit en versgebakken brood.

Natuurliefhebbers kunnen in Prince Albert ook te voet, te paard of met een mountainbike een tocht maken door de Swartbergen.

Things to do:
- Swartbergpas –Die Top
- Lokale producten proeven
- Markt
- Galleries

Stop 8: Uniondale (146 km)
Uniondale is een klein plaatsje het oosten van Klein Karoo en is officieel het eindpunt van Route 62.

Zoals je dat wel vaker hoort van kleine dorpjes, gaat ook in Uniondale het verhaal dat er een geest door het plaatsje dwaalt. Dus als er ooit een spookachtige verschijning van een jonge vrouw aan de weg verschijnt die om een lift vraagt, doorrijden!

En het is natuurlijk niet verwonderlijk dat Uniondale uit de spookverschijning een financieel slaatje probeert te slaan.

Een verschijning uit het verleden, dat je wel in het echt kunt bewonderen zijn de 1500 – 6000 jaar oude San rotsschilderingen.

Things to do:
- Geesten zoeken
- San Rock Art

Stop 9: Jeffrey’s Bay (210km)
Na alle droogte van het binnenland van de Karoo is de kustplaats Jeffrey’s Bay een ware verademing. Jeffrey’s Bay beschikt over een van de mooist stranden van Zuid-Afrika.

Jeffrey’s Bay was in de jaren ’60 en ’70 een ingedut hippie plaatsje maar is de laatste jaren uitgegroeid tot een van de beste surfsport in de wereld. Eigenlijk draait alles in J-Bay, zoals Jeffrey’s Bay ook wel wordt genoemd, om surfen.

Maar denk maar niet dat je hier als onervaren surfer je in het water kunt begeven, want de golven kunnen tot 20 meter hoog worden. Een maal per jaar, in juli, vinden in Jeffrey’s Bay dan ook de Billabong Pro ASP surfwedstrijden plaatst

Things to do:
- Surfen /surfles
- Shark Aquarium
- Billabong Surfing Festival

Stop 10: Port Elizabeth (77 km)
De aller-aller-aller laatste stop op Route 62 is Port Elizabeth. Of de allereerste natuurlijk. Port Elizabeth (in de volksmond vaak afgekort met PE) is een kustplaats aan de Eastern Cape en heeft een eigen vliegveld.

Port Elizabeth is een kleine stad waar veel toeristen en families op afkomen. Met haar ligging aan de Algoa Bay is het klimaat er bijna het hele jaar door aangenaam.

Op het water kun je allerlei wateractiviteiten ondernemen zoals varen, snorkelen en surfen. Maar ook in de stad is meer dan genoeg te zien, zoals de prachtige boulevard, verschillende musea en enkele mooie stadsparken.

Port Elizabeth geldt ook als een ideale uitvalsbasis voor toeristen die Tsitsikamma Natonal Park of Addo Elephant Park (150 km) willen bezoeken.

In Addo Elephant Park leven meer dan 450 olifanten, 400 buffels, 48 bedreigde neushoorns en tal van bokken, leeuwen en hyena’s en is leuk alternatief voor een safari in het Kruger Park. 

Things to do:
- Seaview Lion Park
- Addo Elephant Park
- Snorkelen of duiken
- Pretpark Funtasialand
- Port Elizabeth Museum

De route die wij zojuist hebben uitgestippeld is van Kaapstad naar Port Elizabeth, met de mogelijkheid om halverwege over te gaan op de Garden Route. Een ander populair alternatief is om tijdens je vakantie in Zuid-Afrika op de heenweg de Garden Route te rijden, en de terugweg via Route 62.

 Behalve Route 62 zijn er nog veel meer leuke roadtrips in Zuid-Afrika. Wat dacht je van een roadtrip van Kaapstad naar Kaap de Goede Hoop of van Kaapstad naar Cederberg?

Ook onze Zuid-Afrika vakantie-expert Marc Schoon heeft genoeg informatie over een vakantie naar Zuid-Afrika. Lees ook zijn persoonlijke top-10 hoogtepunten in Zuid-Afrika

Abonneer je ook meteen op onze gratis nieuwsbrief voor alle andere live updates vanuit Kaapstad, en volg ons op Facebook en Twitter.

  
 

Wed
H:16°
L:12°
Thu
H:17°
L:10°
Fri
H:17°
L:
Sat
H:16°
L:10°
Sun
H:17°
L:
Mon
H:17°
L:10°
Tue
H:17°
L:11°
De Kloof estate in Swellendam“We waren al verliefd op ...

Verslag van een winnares over een gewonnen reis naar Kaapstad

Camissa Township Tours BusCamissa Township Tours in Kaapstad

Eye-opener tijdens je vakantie in Zuid-Afrika: dit is óók Kaapstad

nederlandse school kaapstadNederlandse School in Kaapstad zoekt ...

In Kaapstad part-time taal- en cultuuronderwijs doceren aan Nederlandse en ...

stage lopen kaapstadStage lopen bij KaapstadMagazine.nl

Journalistieke ervaring opdoen bij een Nederlandstalig online city magazine ...

vaccinaties zuid-afrikaVaccinaties voor je vakantie naar ...

Welke inentingen heb ik nodig voor mijn reis naar Zuid-Afrika?

Restaurant Savoy Cabbage KaapstadRestaurant Savoy Cabbage in Kaapstad

Zo'n restaurant dat maar weinig mensen kennen... en je je ernstig afvraagt ...

Jade Nightclub in Green PointJade champagne bar & lounge in Green ...

Mooiste 'woonkamer-club' van Kaapstad in Green Point - no cover charge

Four & Twenty Cafe ExteriorNieuwe restaurants, clubs en andere ...

KaapstadMagazine.nl’s shortlist van de nieuwste restaurants, bars, ...

TRIVIA

image description

Stage lopen in KaapstadReistipsBlogs uit Zuid-Afrika