Makkelijker stemmen vanuit het buitenland

Goed nieuws voor Nederlanders in Zuid-Afrika

Dit artikel verscheen op 27 mei 2010 op de website van de Wereldomroep (RNW). Met name voor Nederlanders die in Zuid-Afrika wonen en toch tijdens Nederlandse verkiezingen hun stem willen uitbrengen, is dit interessante informatie.

Met name tijdens de afgelopen Tweede Kamerverkiezingen in 2010 bleek het voor Nederlanders 'in den vreemde' een enorme opgave om tijdig je stem te kunnen uitbrengen. Lees hier het bericht van RNW.

Stemmen vanuit het buitenland voor verkiezingen in Nederland wordt gemakkelijker. Het kabinet gaat onder meer invoeren dat expats zich niet voor elke verkiezing opnieuw hoeven te registeren. En ze mogen hun stem in de toekomst ook uitbrengen met een andere kleur dan rood.

Dat blijkt uit een serie voorstellen van minister Piet Hein Donner van Binnenlandse Zaken om stemmen vanuit het buitenland gemakkelijker te maken.

Basisregistratie
Donner wil Nederlanders in het buitenland opnemen in het bevolkingsregister. Zij krijgen dan automatisch het stembiljet opgestuurd. Nu moeten ze zichzelf eerst registreren. Mogelijk wordt het stembiljet zelfs digitaal. Nu komt het nog vaak voor dat het te laat aankomt door trage postbezorging.

"Die 'basisregistratie voor niet-ingezetenen' zoals opname in het bevolkingsregister formeel heeft, moet snel worden opgebouwd," zegt CDA-kamerlid Ger Koopmans in een gesprek met de Wereldomroep.

Hij vindt dat de minister haast moet maken met de basisregistratie, maar realiseert zich tegelijkertijd dat invoering vanwege de veiligheidsaspecten ook tijd kost. "We zijn ongeduldig, maar we zijn blij dat het kabinet deze stap zet."

DigiD
Wat Koopmans betreft is een volgende logische stap het DigiD voor Nederlanders in het buitenland. 'Mensen in het buitenland die zijn geregistreerd, moeten ook gebruik kunnen maken van het DigiD.'

Het DigiD is nodig voor directe communicatie met de Nederlandse overheid, bijvoorbeeld voor een uittreksel van het bevolkingsregister of voor de jaarlijkse belastingaangifte.

Nederlanders in het buitenland mogen hun stem in de toekomst ook uitbrengen met een andere kleur dan rood. Niet iedereen heeft overal ter wereld een rood potlood bij de hand en te vaak moesten stembiljetten daardoor ongeldig worden verklaard.

Zwartboek
Het kabinet heeft vrijdag ingestemd met de plannen van Donner. De maatregelen betekenen dat de Kieswet moet worden aangepast.

De Wereldomroep heeft vorig jaar de problemen van Nederlanders in het buitenland bij het stemmen onder de aandacht van politiek Den Haag gebracht in een zwartboek 'Stemmen in het buitenland'. Daarin werden duizenden reacties en struikelblokken verzameld.

Dit soort artikelen en feiten zijn met name interessant voor Nederlanders die voor langere tijd in Zuid-Afrika wonen, maar nog wel Nederlands stemrecht hebben. Lees hier ons interview met enkele Nederlanders woonachtig in Kaapstad.

Lees meer over hoe je kan stemmen voor de Nederlandse verkiezingen in 2012 vanuit Zuid-Afrika.

Voor meer informatie over wonen en werken in Kaapstad schrijf je je in voor onze gratis maandelijkse nieuwsbrief en volg ons op Twitter en Facebook.

  
 

Wed
H:20°
L:12°
Thu
H:20°
L:13°
Fri
H:18°
L:12°
Sat
H:17°
L:12°
Sun
H:18°
L:
Mon
H:19°
L:10°
Tue
H:20°
L:11°
Bayview GuesthouseBayview Guesthouse in Tamboerskloof

“Je thuisvoelen in Kaapstad is niet mijn doel, maar mijn filosofie”

Field & ForkRestaurant Field&Fork in Swellendam

"Met een heerlijk driegangenmenu voor R150 maak je snel vrienden"

Genadendal blog LizetLeven in de Zuid-Afrikaanse outback

Stagiaire Lizet over het bruisende studentenleven op 130km van Kaapstad

Red Bar and Grill at Park InnRed Bar & Grill Restaurant @ Park Inn ...

“Met zo’n onovertroffen oase in de CBD mag je van ons ...

Mezepoli BarMeesterlijk mediterraans @ Mezepoli ...

Griekse god(delijk)heden in Camps Bay

Greenways Hotel 9Ashton’s Restaurant @ The Greenways ...

Lunchen met Desmond Tutu en Helen Zile in de tuinen van het Greenways Hotel

Greenways hotelHet Greenways Hotel in Kaapstad

Adem in en verdwijn in de natuur om je heen in Bishopscourt

Aerial view of the Radisson Blu Waterfront Cape TownRadisson Blu Hotel in de V&A Waterfront

Ons vonnis: “Dit is het mooiste 5-sterren hotel van Kaapstad”

TRIVIA

image description

het Waterford wijnlandgoed staat bekend om

Read More
Stage Zuid-AfrikaReistipsBlog Zuid-Afrika