“Je thuisvoelen in Kaapstad is niet mijn doel, maar mijn filosofie”
Ingelezen het Vliegtuig uit met 6 Boeken over Zuid-Afrika
Interessante boeken over de geschiedenis van Zuid-Afrika
Onvoorbereid op vakantie is zelden een goed idee. Om je in je vakantieland op je gemak te voelen moet je tegenwoordig op zijn minst een Lonely Planet weggewerkt hebben. Dit geldt zeker voor Zuid-Afrika als vakantieland. De geschiedenis van Zuid-Afrika heeft het land zo gevormd, dat het onbegrijpelijk blijft voor hen die hier geen leesweekend aan gewijd hebben. En dat is jammer, want er ging nogal wat vooraf aan het Zuid-Afrika van vandaag. De Nederlandse VOC ‘ers in de Kaap, de Grote Trek, Shaka Zulu en zijn Zulu-krijgers, de Boeren-oorlogen en natuurlijk de apartheids-periode. Er zijn talloze boeken geschreven over hoe deze fascinerende en ingrijpende geschiedenis van Zuid-Afrika het land gevormd heeft. Hieronder vind je zes boeken, die je helpen het vakantieland Zuid-Afrika beter te begrijpen.
Veel leesplezier!
Allister Sparks- De kust van de Goede Hoop
In De Kust van de Goede Hoop lees je meer over de geschiedenis van het moderne Zuid-Afrika. In de jaren 90 kijkt Sparks na de afschaffing van de apartheid terug op de zwarte bladzijde uit de geschiedenis van Zuid-Afrika. Hij belicht de situatie vanuit verschillende invalshoeken. Het boek biedt een uitstekende inleiding over de roerige tijd voor de eerste democratische verkiezingen van Zuid-Afrika in 1994.
Lees hier meer over Apartheid in de Praktijk en Een Korte Geschiedenis van Apartheid en Wat Voorafging aan Apartheid in Zuid-Afrika.
Nelson Mandela- De lange weg naar de vrijheid
In deze autobiografie laat Mandela zijn terughoudendheid varen en beschrijft hij in eigen woorden de overgang van het gevangenisleven naar het presidentschap. Tijdens zijn gevangenschap werkte Mandela in het geheim aan zijn autobiografie. Nelson Mandela heeft een groot deel van zijn gevangenschap op Robben Eiland uitgezeten. Wist je dat je zijn cel tijdens je vakantie in Kaapstad kunt bezoeken? Lees hier wat je van een dagtour naar Robben Eiland kunt verwachten.
Bram Vermeulen – Help, ik ben blank geworden.
Dit boek zet de context van de rassenproblematiek uitvoerig voor je uiteen en geeft er een actuele draai aan. Vermeulen probeert antwoord te vinden op de vraag ‘Welke plaats nemen blanken in de 21ste eeuw in Zuid-Afrika eigenlijk in? Verwacht niet dat alle antwoorden kant en klaar worden gepresenteerd: Vermeulen zet je aan tot nadenken.
Help ik ben blank geworden vind je op onze Boekenplank. Lees hier waarom je dit boek voor je vakantie naar Zuid-Afrika zeker moet bestellen.
Luc Panhuysen-Een Nederlander in de wildernis
In ‘Een Nederlander in de Wildernis’ brengt Luc Panhuysen de 18e eeuwse Kaap tot leven. Als lezer kruipen we in de huid van Robert Jacob Gordon, een Nederlandse ontdekkingsreiziger die in dienst van de VOC als een van de eerste ‘witvellen’ tot Afrika doordrong. Als ambitieuze dertiger begint Gordon zijn Zuid-Afrikaanse avonturen in 1777. Tijdens deze avonturen neemt hij de de rol van expeditieleider, botanicus, etnograaf, geoloog, bemiddelaar, tolk,zooloog en antropoloog op zich.
Een Nederlander in de Wildernis vind je ook op onze Boekenplank over Zuid-Afrika. Lees hier waarom dit boek de moeite waard is om voor je vakantie naar Zuid-Afrika uitgelezen te hebben.
Richard de Nooy - Zes beetwonden en een tetanusprik
Dit boek valt op door de interessante constructie en de vlotte schrijfstijl. Het verhaal gaat over twee broers die opgroeien in Johannesburg in de jaren 70, tijdens het apartheidsregime. De jongens zijn al op jonge leeftijd betrokken bij vele ongelukken en vertrekken op oudere leeftijd naar Amsterdam Met een goed gevoel voor humor en vele dialogen intrigeert de Nooy zijn lezers van het begin tot eind.
Van Dale Miniwoordenboek Afrikaans
Tijdens je vakantie in Zuid-Afrika is dit kleine woordenboekje ideaal om tussen het schieten van mooie plaatjes door een Afrikaans woord op te zoeken. Ook vind je in dit woordenboekje ongeveer 20.000 trefwoorden en handige informatie over de uitspraak van Afrikaans. Baie pret in Suid-Afrika!
Lees hier meer over het Afrikaans en over de Afrikaners in Zuid-Afrika in de 17e eeuw, Zuid-Afrika in de 18e eeuw en Zuid-Afrika in de 19e eeuw.
Op onze Boekenplank vind je nog meer boeken over de geschiedenis van Zuid-Afrika en het Zuid-Afrika van vandaag.
Goed. Jij stapt dus ingelezen het vliegtuig uit. Dan is het tijd om de geschiedenis van het land op actievere manieren te ontdekken. Verken daarom tijdens je vakantie in Kaapstad vooral de interessante musea in Kaapstad, zoals de Slave Lodge en het District Six Museum.
De geschiedenis van Kaapstad komt ook tot leven tijdens een lange stadswandeling op een zonnige dag. Bekijk de huizen in Long Street en neem de jaartallen die op de gevels prijken in je op. Wie heeft deze huizen in de 18e eeuw gebouwd? En voor wie? Als je dan toch in het centrum van Kaapstad bent, loop dan door naar de Company’s Gardens, sprijd je picknick-kleedje, kijk om je heen en leer hier wanneer en waarom de VOC deze prachtige tuinen heeft aangelegd. In ons artikel Kaapstad in 1777 lees je waarom deze tuinen zo een grote rol speelden voor de VOC.
Tip! Print onze tijdslijnen van de geschiedenis van Zuid-Afrika uit en neem deze mee tijdens je historische wandeling door de straten van Kaapstad.


