“Je thuisvoelen in Kaapstad is niet mijn doel, maar mijn filosofie”
Ek Sien Jou!
Boek over Nederlanders in Zuid-Afrika
In Zuid-Afrika wonen zo'n 50.000 Nederlanders, en elk jaar gaan er tienduizenden Nederlanders op vakantie. Deze week verscheen 'Ek Sien Jou' - portretten van Nederlanders woonachtig in Zuid-Afrika.
Schrijfster Esther Bootsma, sinds 2002 buitenlandredacteur/verslaggever bij het NOS-journaal, portretteert in haar boek vijftien Nederlanders die wonen en werken in Zuid-Afrika. Bootsma weet waar ze het over heeft: van 1998 tot 2002 werkte ze in Zuid-Afrika als correpondente voor onder meer Trouw en Elsevier.
Door ervaringen van de vijftien figuren op te tekenen, ontstaat een mooi multidimensionaal beeld van Zuid-Afrika. Het land door de ogen van een Nederlandse wijnboer, een aidsdokter, een eigenaar van een guesthouse ('We hadden zo in het TV-programma 'Ik Vertrek' gekund; alles ging mis') of een voormalig anti-apartheidsactivist.
Line-Up
Oud-Ajacied Ruud Krol mag de aftrap nemen, als voetbaltrainer van topclub de Orlando Pirates. Krol vertelt over de voodoo-priester in de kleedkamer, en dat Zuid-Afrikaanse voetballers zo slecht tegen kritiek kunnen.
Topkok Margot Janse ontvangt ons in haar restaurant in Franschhoek, uitgeroepen tot één van de vijftig beste restaurants ter wereld. Een zendeling vertelt over zijn schuldgevoel over de rol van de gereformeerde kerk tijdens de apartheid.
Wereldkampioen boogschieten Benito van Leeuwen laat zien hoe hij Amerikaanse boogjagers mee uit jagen neemt. Hij is de enige ter wereld die de Big Five (leeuw, olifant, luipaard, buffel en nijlpaard) mag doden met pijl en boog.
Vanuit het Afrikaanse Bejaardentehuis
Ook oude emigranten uit de jaren vijftig vertellen hun levensverhaal, vanuit het Nederlandse bejaardentehuis Oranjehof in Johannesburg. Sommigen hebben heimwee naar de Nederlandse 'gezelligheid', maar terugkeren is onmogelijk: daarvoor is Nederland te duur geworden.
Toch piekeren de meeste Nederlanders die ná de apartheid naar Zuid-Afrika kwamen er niet over om terug te gaan. Niet alleen vanwege de zon en de overweldigende natuur, maar ook vanwege het spannende gevoel te wonen in een land dat in ontwikkeling is.
Zoals een reclamemaakster zegt: 'Hier voel ik veel meer dat ik leef. Er gaat geen dag voorbij zonder dat ik gedwongen wordt over iets na te denken.' Of de ex-directeur van de RAI die in Kaapstad een conferentiecentrum opzette: 'In Nederland ging ik nooit naar bed met het gevoel dat ik iets had bijgedragen aan het land. Hier in Zuid-Afrika heb ik dat wel.'
Gordon's Geheime Plekje
Tot slot vertegenwoordigt zanger Gordon de groeiende groep Nederlanders met een vakantiewoning in Zuid-Afrika. Hij onthult dat de luxe villa in Kaapstad, waar Pia Dijkstra hem interviewde over zijn ziektes reuma en psoriasis, niet zijn eigen vakantiehuis was. De villa was speciaal voor de TV-opnames gehuurd, omdat hij zijn eigen appartement voor de buitenwereld verborgen wil houden. Kaapstad is zijn 'geheime plekje', waar Gordon zich af en toe terugtrekt om bij te komen. 'Als ik met mijn voeten op de Tafelberg sta, voel ik de energie in me stromen. Ik voel me er altijd herboren.'
Bootsma schetst de profielen van onder meer de volgende mensen:
- Margot Janse, kok in le Quartier Francais in Franschhoek
- Sebastiaan Klaassen, wijnboer Vuurberg in Stellenbosch
- Gordon, BN-er met vakantiehuis in Kaapstad
- Lysbeth Bijlstra, reclamemaakster in Houtbay
- Dirk Elzinga, directeur Conferentiecentrum Kaapstad
- Germaine Kreeftenberg, AAA-travel
- Jan en Annemarie Zevenbergen, guesthouse Allegria in Stellenbosch
- Hans Vonk, keeper Ajax Capetown
Noot van de redactie: wij hebben zelf nog geen exemplaar van het boek in handen gehad, maar het klinkt als een wanna-read voor Nederlanders die al hier zijn, danwel voor langere tijd deze kant op willen komen.
Lees hier een interview met schrijfster Esther Bootsma! Meer informatie over boeken uit Zuid-Afrika vind je op de boekenplank van KaapstadMagazine.nl!
Ek sien jou!
Nederlanders over wonen in Zuid-Afrika
ISBN 978 90 5429 291 3
Bestellen? Dat kan hier.
Meer lezen over Nederlanders in Zuid-Afrika? Lees dan hier over het boek 'Ik zag een aap' van Dylan van Eijkeren.



